سازمان مردم نهادثبت

سه شنبه 28 آبان 1398 10:51 ق.ظ

 
سازمان مردم نهاد به نوعی سازمان هایی مردمی هستند که گاها جنبش و یا گروه و جمعیت نیز نامیده می شوند و هدف اصلی تشکیل این سازمان ها یا نهاد ها رسیدگی به خواسته ها و نیازهای مردمی بخصوص در قبال دولت می باشد.


سازمان مردم نهاد که به نام سمن نیز نامیده می شود و با حروف  شناخته می شود در رسته و یا تشکیلات دولتی ثبت نمی شوند و به نوعی سازمان غیر دولتی محسوب می شوند. دلیل اصلی شکل گیری این نوع سازمان ها بصورت غیر دولتی این است که بتوانند بدون جانب داری و در راستای تحقق اهداف اصلی شکل گیری سازمان که دفاع از منافع قشر خاصی و یا عامی از مردم می باشد اقدام نمایند.

بنا بر این توصیفات و توضیحات یک سازمان مردم نهاد سازمانی غیر دولتی است که برای دفاع از خواست ها و نیاز های مردم مانند موضوعات شغلی، معیشتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، تجاری، مذهبی، محیط زیستی، علمی و بسیاری دیگر از موضوعات شکل می گیرد.

سازمان های مردم نهاد در کشورهای توسعه یافته بسیار قدرتمند تر حضور دارند و به همین دلیل از این سازمان ها اغلب به عنوان عناصری در راستای بهبود شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و یا بسیاری از موضوعات دیگر عنوان می شود زیرا بصورت نظامند و بر اساس قواعد و قوانین ساختار یافته و مشخص و توسط افراد متخصص عموما این موضوعات دسته بندی و پیگری می شود و به همین دلیل نه تنها قانونمند است بلکه وجهه معتبرتر و محکم تری هم دارد.

بصورت کلی سازمان مردم نهاد را باید واسطه ای بین مردم عادی یک جامعه خاص و یا عام با دولت باید دانست که می تواند حتی حرف و یا خواسته کوچکترین عضو سازمان را در آن جامعه به شرط مقبول بودن آن توسط سایر اعضا به گوش دولت و یا حتی خود جامعه و حتی سایر مردم رسانده و به منظور تحقق آن سلسله مراتب عملیاتی تعریف شده و شناخته شده در بین خود سازمان بر اساس اساسنامه سازمان را دنبال می کنند.

ثبت سازمان مردم نهاد
طبیعی است که سازمان های مردم نهاد یا سازمان سمن نوعی سازمان غیر انتفاعی باید باشد که منافع فرد در آن مطرح نیست و هدف شکل گیری آن رساندن منافع مادی و غیر مادی به اعضا عضو سازمان نمی باشد.

معمولا این نوع سازمان ها به بودجه زیادی نیاز ندارند اما تامین بودجه مورد نیاز آنها در هر ابعاد و اندازه ای معمولا از راه کمک های مردمی و یا با استفاده از حمایت های سازمان های دولتی و غیر دولتی تامین می شود .

بصورت کلی می توان اهداف ثبت سازمان مردم نهاد یا سمن را مواردی چون :
دستیابی به تعادل اجتماعی
تشویق مشارکت و کثرت گرایی در یک جامعه
تلاش برای ایجاد حق آزادی انجمن ها
کمک به بالا رفتن بازدهی مردمی و منابع انسانی و حتی مالی
ایجاد ساختار مشخص برای پیگیری خواسته های مردمی
توجه به خواسته های گروهی بر فردی
و بسیاری دیگر از عوامل باید دانست.

در چه حوزه هایی می توان اقدام به ثبت سازمان مردم نهاد کرد؟
سازمان سمن یا مردم نهاد را می تواند در طیف وسیعی از موضوعات ثبت کرد اما باید تمامی این موضوعات در یکی از تخصص های زیر خلاصه شده باشد:

امور فرهنگی، امور اجتماعی، امور زنان، امور کودکان، محیط زیست و منابع طبیعی، عمران و آبادانی، حقوق شهروندی، امور جوانان، امور نیازمندان و خیره، امور ایثارگران، حفظ صلح، دارو و درمان و پزشکی بیماران، دفاع مقدس، امور خانواده، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، رفاه اجتماعی و ارتقا مهارت های اجتماعی، حقوق شهروندی، ترویج فرهنگ و ارش های اسلامی، امور هنری، بهداشت و درمان، بهداشت محیط، زیر ساخت های بهداشت و درمان، امداد و نجات، توسعه و بهبود بهداشت عمومی، حفظ میراث گردشگری و فرهنگی، سازمان های بین المللی ، انجن های دوستی، امور مهاجرین، امور جهانی و بین المللی، فناوری های نوین تعامل با مراکز علمی، فناوری و اطلاعات، کمک به عمران و آبادانی، کمک به وحدت ملی و انسجام ملی، امور اقوام و اقلیت ها، امور ورزشی، امور مرتبط با زیر ساخت های توسعه کشور، توسعه سرمایه انسانی و اقتصادیچه افرادی می توانند عضو سازمان مردن نهاد شوند؟

بصورت کلی در تعریف سازمان سمن یا سازمان مردم نهاد تنها به افرادی اجازه مشارکت و عضویت در این نوع سازمان ها داده شده است که شرایط زیر را داشته باشند:

داشتن حداقل سن قانونی یعنی ۱۸ سال تمام
داشتن تابعیت ایرانی
حداقل دو نفر از اعضا باید در موضوع سازمان دارای تخصص مرتبط باشند.
نداشتن سوء پیشینه کیفری
نداشتن عضویت در گروه ها و سازمان های ضد انقلابی و یا سازمان هایی که دادگاه انقلاب آنها را غیر قانونی نامیده است
ثبت سازمان  مردم نهاد
برای ثبت سازمان مردم نهاد باید ابتدا موضوع فعالیت سازمان و یا گروه تعیین شود. یعنی اینکه دقیقا مشخص شود هدف از تشکیل این سازمان پیگیری و دنبال کردن کدام نوع از خواسته یا خواسته ها می باشد. برای ثبت سازمان مردم نهاد باید حداقل ۹ نفر به عنوان عضو تعیین شوند که از این ۹ نفر حداقل دو نفر باید دارای تجربه و دانش لازم در تخصص سازمان باشند.
ضمن اینکه سایر ۹ نفر سازمان باید حداقل ۱۸ سال تمام را داشته باشند و از نظر شرایط ذهنی و سوابق فعالیتی نیز دارای شرایط احراز باشند. برای این کار باید فرم تقاضانامه ای تکمیل شود و بعدا با دریافت مجوز از نهاد مربوطه که در موضوع سازمان مشخص شده است به همراه مدارکی که در ادامه توضیح داده خواهد شد این تقاضانامه را به دبیرخانه هیئت نظارت بر تشکل های غیر دولتی تحویل دهند.

در این مرحله درخواست توسط هیئت نظارت بر تشکل های غیر دولتی ظرف چند روز کاری بررسی خواهد شد و ضمنا باید توسط مراجع ذی صلاح نیز تایید شود. بعد از بررسی هیئت و تایید مراجع برای فعالیت سازمان مردم نهاد یک پروانه و یا مجوز صادر می شود و به همراه معرفی نامه ای برای ثبت این سازمان و یا سمن متقاضی به سازمان ثبت اسناد کشور معرفی می شود.

این سازمان نیز همانن بسیاری از شرکت ها نیاز به اساسنامه دارد و باید بعد از دریافت پروانه کار مطابق با اساسنامه فعالیت شود در غیر این صورت سازمان دچار تخلف شده است.

ضمن اینکه بعد از اینکه متقاضی معرفی نامه را به سازمان اسناد و املاک تحویل داد باید به همراه آن اساسنامه، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و صورتجلسه هیئت مدریه منتخب و البته مجوز سازمان مربوطه را نیز تحویل دهد. از دیگر مدارک مورد نیاز مدارک شناسایی موسسین و یا اعضا شامل کپی کارت ملی و کپی شناسنامه و گواهی عدم سو پیشینه اعضا می باشد.

بعد از اینکه سازمان مردم نهاد در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید باید موضوع سازمان سمن در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیر الانتشار به انتخاب خود اعضا آگهی یا چاپ شود و پس از آن سازمان مردم نهاد می تواند بر اساس اساسنامه تنظیم شده و تحویل شده اقدام نماید.

در نظر داشته باشید که سازمان های مردم نهاد نوعی سازمان محلی و یا نهایتا استانی هستند و به همین دلیل باید در فرمانداری و یا استانداری مراحل ثبت سازمان مردم نهاد دنبال شود.
مدارک مورد نیاز برای ثبت سازمان مردم نهاد
ارائه فرم مشخصات فرردی اعضا
کپی شناسنامه و کارت ملی اعضا
سه قطعه عکس ۴*۳ از هر نفر عضو
اساسنامه ای که امضا همه اعضا را داشته باشد در سه نسخه
صورتجلسه مجمع عمومی موسسین با امضا همه اعضا
صورتجلسه هیئت مدیره سازمان با امضا همه اعضا
گواهی عدم سو پیشینه اعضا
مدارک تحصیلی و یا ورقه تاییدیه اشتغال به تحصیل اعضا
مجوز سازمان مربوطه
وکالتنامه احتمالی وکیل
به یاد داشته باشید که ثبت سازمان مردم نهاد یا سازمان سمن (NGO ) هم توسط نماینده اعضا و هم توسط وکیل قانونی این اعضا امکان پذیر است اما بصورت کلی انجام کار توسط وکلای خبره هم باعث کاهش هزینه های ثبت و هم قانونی تر و حرفه ای تر شدن موضوع ثبت سازمان مردم نهاد خواهد شد.


خدمات انفورماتیک

سه شنبه 28 آبان 1398 10:50 ق.ظخدمات انفورماتیک : ۵ توصیه که طراحان وب باید برای افزایش بهره‌وری خود به‌کارگیرند
طراح وب بودن گاهی می‌تواند حس شرکت در یک ورزش قدرتی را به شما منتقل کند. برخی از طراحان وب حتی وقت سر خاراندن هم ندارند و برخی دیگر منتظر هستند تا پروژه‌ای به آن‌ها واگذار شود. وضعیت مالی این افراد نیز می‌تواند پستی‌وبلندی‌های زیادی داشته باشد.

فشار دیگری که به طراحان وارد می‌شود از سوی مشتریان است. علاوه بر این، از یک طراح انتظار می‌رود تا خود را با آخرین ترندهای روز همراه کند و تازه‌ترین تکنیک‌ها را یاد بگیرید.

نکته‌ای که دیدنش برای ما دشوار به نظر می‌رسد این است که بسیاری از کارهایی که ما انجام می‌دهیم ممکن است بهره‌وری معکوس داشته باشد. حتی اگر نیت خوبی از انجام برخی کارها داشته باشیم، بازهم بدون آگاهی تیشه به ریشه خودمان می‌زنیم. در این مقاله از مجله آموزشی هاست ایران ۵ توصیه که طراحان وب باید برای افزایش بهره‌وری خود به‌کارگیرند تا از تضعیف موقعیت شغلی و شادی عمومی آن‌ها جلوگیری شود را برایتان ذکر کرده‌ایم. اگر هرکدام از این ۵ مورد گفته‌شده را در خود می‌بینید، باید سریعاً آن را کنار بگذارید.

۱- تلاش مضاعف برای یادگرفتن همه‌چیز را متوقف کنید

ادامه تحصیل و آموزش یکی از کلیدهای موفقیت بلندمدت است؛ اما گاهی ما فشاری مضاعف را بر خودمان تحمیل می‌کنیم تا هر مهارت جدید بی‌ارزشی را یاد بگیریم. مطالعه در مورد آخرین و بزرگ‌ترین ترندهای روز طراحی وب و خطور این فکر به ذهن ما که «من از بقیه جامانده‌ام» بسیار آسان است؛ اما حقیقت این است که بسیاری از چیزهایی که امروز می‌خوانیم احتمالاً در آینده به کارمان نمی‌آیند. ازنظر تئوریک، شما ممکن است بخش زیادی از زمان باارزش خود را صرف غرق شدن در علم کنید اما بعدها متوجه شوید که مسیر اشتباهی را در پیش‌گرفته‌ بودید.

به‌جای این کار در هنگام انتخاب مهارت‌های جدید برای یادگیری گزینشی عمل کنید. به این موضوع فکر کنید که مهارت تازه تا چه اندازه به کاری که اکنون انجام می‌دهید مرتبط است و می‌تواند باعث ارتقای آن شود؟ آیا این مهارت شما را قادر خواهد ساخت اثربخشی فعالیت خود را افزایش دهید؟ آیا مزیت مالی بیشتری برای شما به همراه دارد؟

بسیاری از طراحان زمان زیادی در اختیار ندارند تا آن را به یادگیری اختصاص دهند. به همین خاطر باید زمان محدود خود را به یادگیری مهارت‌هایی اختصاص دهند که اطمینان دارند برایشان مفید فایده خواهد بود. شما نباید اسیر جو شوید و تمرکز خود را محدود کنید.

 

خدمات انفورماتیک
خدمات انفورماتیک
 

۲- خودتان را با سایر طراحان مقایسه نکنید

طراحان جوان معمولاً دچار این اشتباه می‌شوند و روند فعالیت و کارهای خود را دائماً با نمونه کارهای سایر طراحان مقایسه می‌کنند. این طراحان تازه‌کار نمونه‌های موفق دیگران را می‌بینند و آرزو می‌کنند که این دستاوردهای موفق و چشمگیر از آن آن‌ها بود. این کار کاملاً اشتباه است و اوضاع روحی شما را بر هم می‌زند.

مشکلی وجود ندارد که ببینید سایر طراحان چطور کار می‌کنند؛ اما نباید خودتان را با آن‌ها مقایسه کنید. به‌عبارت‌دیگر، از کارها و موفقیت‌ آن‌ها برای پایین کشیدن خودتان استفاده نکنید. هر طراح وب سبک، مجموعه مهارتی و راه مخصوص خودش را دارد. از کارهای دیگران الهام بگیرید؛ اما تصورش را هم نکنید که شما حتماً باید مثل آن‌ها باشید. فقط باید سعی کنید بهترین نسخه از خودتان شوید.

 

خدمات انفورماتیک
خدمات انفورماتیک
 

۳- خودتان را ارزان نفروشید

وقتی دست از مقایسه خودتان با سایر طراحان برداشتید، بهتر می‌توانید خود واقعی‌تان را درک کنید. در عوض می‌توانید روی این موضوع تمرکز کنید که آیا آن‌گونه که سزاوارش هستید در ازای انجام پروژه‌ها دستمزد دریافت می‌کنید یا خیر.

بسیاری از طراحان بااستعداد در اغلب مواقع ترجیح می‌دهند به سراغ پروژه‌های کوچک با پرداخت کم بروند. بخشی از این موضوع ممکن است از نبود اعتمادبه‌نفس سرچشمه بگیرد. درواقع ما قبول کردن پروژه‌های بزرگی که به سراغمان می‌آیند هراس داریم.

اما کسب‌وکار شما باید به‌مرورزمان رشد پیدا کند. هرقدر در شغلتان پیشرفت می‌کنید و تجربه می‌اندوزید، می‌توانید در قبال کاری که انجام می‌دهید پول بیشتری هم طلب کنید. همچنین در این برهه می‌توانید در انتخاب کسانی که با آن‌ها کار می‌کنید گزینشی عمل کنید. این مورد از بزرگ‌ترین مزیت‌های یک طراح وب باتجربه بودن است.

هرقدر که بیشتر به‌پیش می‌روید، درمی‌یابید توانایی انجام کارهای بیشتری را دارید. راکد نباشید و انجام پروژه‌هایی را بر عهده بگیرید که منعکس‌کننده رشد شما هستند.

۱۰ آزمایش فوق العاده سئو و نتایج جالب آن
خدمات انفورماتیک
خدمات انفورماتیک
این روزها همه به دنبال کسب رتبه ۱ گوگل هستندآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات